Istorie Noiembrie 8, 2014

Parohia Drislea are două Biserici, una construită în anul 1910 cu hramul “Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” şi cea de a doua cu hramul “Sf. Ilie Tesviteanul”.

Monografia Bisericii cu hramul „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena”

Satul Drislea s-a format în urmă cu aproape 117 de ani. În anul 1896 s-au împroprietărit aici locuitorii lipsiţi de pământ din satele: Dumbrăveni, Siminicea, Corocăieşti, Stamate, Hintinele, Bursuceni, Hutani etc.

Aceştia luându-şi în primele loturile s-au fixat aici, unde şi-au întemeiat gospodăriile şi aşa a luat fiinţă satul Drislea. Odată stabiliţi aici, locuitorii satului, însufletiţi de căldură şi credinţa, au hotărât să-şi ridice un locaş de închinăciune.Încă din 1906 au început să adune materiale necesare construcţiei, contribuind şi cu bani după putere.Lucrarea  a început în anul 1907 şi s-a terminat în anul 1910, după cum arată pisania din interiorul bisericii: „Aceasta Sfântă Biserică cu hramul „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” e zidită de locuitorii satului Drislea prin osteneala preotului C. Buşilă 1907 -1910.

Biserica este construită din piatră şi cărămidă, planul construcţiei este cel obişnuit, în formă de cruce. Grosimea zidurileo este de 0,70m, iar dimensiunile interioare sunt: Lungimea 21 m, Lăţimea de 6,50m iar lăţimea din naus este de 8,50 m.

Monografia Bisericii Sf. Ilie Tesviteanu” Drislea

Biserica este construită din cărămidă în stil moldovenesc prin osteneala Pr. Burdulea Toma între anii 20052 -2008, având drept ctitori pe fraţii Victor şi radu Mihalachi. Terenul pentru noul locaş de cult a fost obţinut cu bunăvoinţa autorităţilor din conducerea Comunei Truşeşti. Biserica a fost Sfinţită în data de 26 aprilie 2009 de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.